Samochodowa kosmetologia

Samochodowa kosmetologia

Nie ukrywajmy- nie do się przyjemnie użytkować samochodu, gdy jego wnętrze jest brudne i pełne śmieci. Osoby zafascynowane pojazdami regularnie dbają o wytrzepane chodniczki, starte kurze i miły zapach w kabinie. Zdarzają się jednak zabrudzenia trudniejsze do usunięcia. Ubrudzona tapicerka, piach między fotelami, plamy na desce rozdzielczej mogą wprowadzać we wstyd i dyskomfort. Najłatwiejszym z rozwiązań jest zlecenie generalnego czyszczenia profesjonalistom. Jeśli jednak chcemy zająć się tym sami możemy znaleźć wiele patentów i tricków, aby zadbać o nasz samochód.
blyszczacy-lakier

Pierwsze co przychodzi do głowy to odkurzanie tapicerki, deski rozdzielczej i wszystkich plastikowych/metalowych wykończeń w kabinie. Jeśli nie posiadamy garażu, lub specjalnego odkurzacza możemy skorzystać z tych, które można znaleźć na stacjach benzynowych. Żeton kosztuje ok 2 złotych i w przeciągu 15 minut możemy dokładnie odkurzyć wszystkie zabrudzone miejsca. Jest to prosty proces, jednak trzeba pamiętać o kilku rzeczach. Pierwsza- wyjmujemy chodniczki i wszelkie śmieci mogące zapchać rurę od odkurzacza. Fotele należy odsuwać i przysuwać aby dojść do wszystkich szczelin. Musimy też zwrócić uwagę na moc odkurzacza. Jeśli wybierzemy stację, która nie dba o jakość tego urządzenia zmarnujemy tylko czas. Aby pozbyć się kurzu możemy wykorzystać dostępne w sklepach i na stacjach środki czystości takie jak spraye, lub mokre chusteczki. Pamiętajmy też, żeby korzystać ze ściereczek z mikrofibry, aby nie zarysować tworzywa deski rozdzielczej i ekraników. Tak wygląda podstawowe czyszczenie kabiny, niezbędne do tego środki znajdziemy na https://www.centercar.pl/pages/chemia,30-148.aspx.

Bardziej zaawansowane sprzątanie powinno w sobie zawierać czyszczenie tapicerki. Pierwszą z zasad jest dbanie o nią regularnie- uważajmy na napoje, jedzenie i inne środki, które mogłyby ją głęboko pobrudzić. Nawet zwykła, rozlana woda zostawia po sobie nieestetyczny ślad. Aby się ich pozbyć należy użyć specjalistycznego środka do czyszczenia kanap i tapicerki. Taki roztwór możemy też samemu przygotować w domu. W przypadku rozlania się kawy wystarczy użyć wody i dokładnie osuszyć miejsce ręcznikiem papierowym. To właśnie źle zebrana woda powoduje plamy na siedzeniu, jednak przy regularnym jej wylaniu problem nie powinien się pojawiać. Jeśli zdarzy nam się ubrudzić fotel długopisem możemy miejsce wyczyścić lakierem do włosów. Tłuste plamy znikną przy użyciu benzyny ekstrakcyjnej. Z nią jednak trzeba obchodzić się ostrożnie. Po jej użyciu należy dobrze przewietrzyć auto. Plama po piwie zniknie przy użyciu wody, lub podstawowego środka czyszczącego. I ostatnie, czyli zmora kierowców- guma do żucia. Nie ma sensu się z nią mocować. Najłatwiej jest ją zmrozić kostkami lodu, a sama stwardnieje i odpadnie.

Na koniec, aby nasze auto lśniło na drodze zajmijmy się szczegółami. Aby reflektory wyglądały jak nowe wystarczy wymyć je płynem do mycia naczyń przy pomocy rajstop. Listwy boczne możemy zakonserwować olejem. Jeśli mamy nawyk palenia papierosów, lub zwyczajnie mamy nieprzyjemny zapach auta, otwarty worek z węglem drzewnych usunie problem.