7 największych koncernów paliwowych

7 największych koncernów paliwowych

BP

Jest to brytyjskie przedsiębiorstwo naftowe, jedno z największych na świecie zajmujące się usługami z dziedziny petrochemii. W Polsce rozpoczęło działalność w roku 1991, zaś pierwsza stacja została otwarta cztery lata później w Gliwicach. W naszym kraju przychody ze sprzedaży przekroczyły w ostatnim roku 14,5 mln złotych, co daje „BP” pozycję jednej z największych firm paliwowych działających na terenach Polski.

Exxon mobil

To spółka paliwowa założona na przełomie XX/XXI wieku przez połączenie przedsiębiorstw „Exxon” oraz „Mobil”. Owe połączenie jest zarazem jedną z największych spółek giełdowych na świecie notowanych w obrocie publicznym pod względem kapitalizacji rynkowej. W 2006 roku okazała się najbardziej rentowna spółką świata, wypracowując zysk na poziomie 40mld USD.

Royal Dutch Shell

Jest to brytyjsko – holenderski koncert petrochemiczny zajmujący się wydobywaniem gazu ziemnego oraz ropy naftowej, a także przesyłem, przetwórstwem, dystrybucją oraz sprzedażą. Ekspansja koncernu rozpoczęła się od budowy pierwszej platformy wydobywczej na Sumatrze. Aktualnie firma znajduje się w ścisłej dziesiątce najbardziej dotowanych firm USA. W ostatnim czasie sporo mówi się o złej polityce przedsiębiorstwa. Głównie pojawiające się zarzuty to m.in. finansowanie wojen domowych, handel bronią oraz destrukcyjny wpływ na środowisko naturalne.

Total

Francuskie przedsiębiorstwo petrochemiczne zajmujące się wydobyciem oraz dystrybucją gazu ziemnego i ropy naftowej. Koncern prowadzi interesy w blisko 130 krajach zatrudniając przy tym ponad 110tys pracowników. Na świecie obsługuje ponad 15mln stacji, z czego ponad 100 jest ulokowanych w obrębie zachodniej i południowej części Polski. „Total” jest również producentem wszelkiego rodzaju wyrobów chemicznych otwierając coraz to nowsze miejsca w nowych krajach.

Chevron

Chevron to korporacja międzynarodowa o ogromnym zasięgu usług działająca przede wszystkim w branży energetycznej. Swe oddziały ma w blisko 200 krajach całego świata i jest zaangażowana nie tylko w gałąź energetyki, ale także w przemysł naftowy, gazowy i geotermalny. Rozwój koncernu zapoczątkowało odkrycie złóż ropy w Pico Canynon w USA.

Eni

Eni to międzypaństwowa korporacja gazowo-petrochemiczna, która należy w 30 % do włoskiego rządu. Posiada swoje oddziały w siedemdziesięciu krajach świata. Jeszcze 10 lat temu była trzecim europejskim przedsiębiorstwem pod względem produkcji rafineryjnej. W ubiegłym roku koncern poinformował o odkryciu złóż gazu ziemnego na poziomie 100km kwadratowych i głębokości 1400m w obrębie Morza Śródziemnego.

PKN Orlen

Jest to polski koncert paliwowo – energetyczny, największy w Europie środkowo – wschodniej. Jako jedyne polskie przedsiębiorstwo został odnotowany w rankingu „Fortune 500”. Koncern jest właścicielem sześciu rafinerii, z czego trzy znajdują się w Polsce, zaś dwa w Czechach i jedno na Litwie. Warto dodać, iż jest on głównym producentem produktów petrochemicznych właśnie w Czechach. Obecnie zatrudnia ponad 20tys pracowników. Głównymi segmentami działalności jest dystrybucja oleju napędowego, benzyny, oleju opałowego oraz paliwa lotniczego. Ponadto „PKN Orlen” jako jedyny w kraju zajmuje się produkcją polimerów i monomerów.